SuperLink
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Se amână campionatul?

In jos

Se amână campionatul? Empty Se amână campionatul?

Mesaj  BGD Sam Feb 21, 2009 2:58 pm

Nici nu a început partea a doua a sezonului Ligii I, că deja au apărut problemele. Previziunile meteo, deja în mare parte confirmate, stârnesc furtuna declaraţiilor, a căror temperatură ar putea lesne topi zăpada de pe stadioane.

Argumentele vin în funcţie de zonele geografice afectate de ninsori, dar şi de temperamentul emiţătorilor de păreri pro sau contra amânării returului. O opinie originală vine de la patronul Vasluiului, Adrian Porumboiu, care face pe meteorologul de serviciu. „Nimeni nu e mai informat ca mine în această privinţă. Sunt sigur că vremea va fi frumoasă până săptămâna viitoare. Nu are rost să amânăm returul”, declară finanţatorul.

Argumente pro...

Preşedintele grupării din Bulevardul Ghencea, Valeriu Argăseală, propune încă o săptămână de pauză. „Dacă se constată că meciurile nu se pot disputa în condiţii optime, atunci ar fi bine ca partideleprimei etape din retur să se amâne cu o săptămână”, a declarat Argăseală. De aceeaşi părere este şi antrenorul Pandurilor, Sorin Cârţu. „La noi în ţară s-ar putea juca până pe 15 decembrie şi să înceapă returul mai târziu, dar rămân numai vorbe. Pentru noi, antrenorii, nu e greu cu frigul, aplicăm metoda lui Ceauşescu, dacă e răcoare afară, mai luăm o haină pe noi”, a spus tehnicianul.

...şi contra amânare

Directorul general al Oţelului, Marius Stan, este categoric împotriva amânării competiţiei. „Nu cred că se mai pune problema amânării meciurilor. În general, în România sunt terenuri bune care pot fi curăţate. Nu sunt de acord cu o eventuală amânare, şi aşa pauza dintre competiţii este destul de mare”, a declarat oficialul. De aceeaşi parte a baricadei se află şi vicepreşedintele Gloriei Bistriţa, Ioan Horoba. „La Bistriţa a nins şi a fost puţină zăpadă, dar am dat-o la o parte şi cred că se poate juca fără niciun fel de probleme”, a declarat oficialul.

Cluburile trebuie să anunţe LPF

Antrenorul „câinilor", Mircea Rednic, nu prea este de acord. „Mă îngrijorează starea vremii, mai ales că noi ne-am tot pregătit de o lună şi ne-ar părea rău. Nu prea sunt de acord să se amâne returul, dar, dacă se continuă aşa, nu avem ce face”, a spus „Puriul”. În completare, preşedintele executiv Cristi Borcea este ferm. „Nu ne interesează dacă se amână sau nu debutul părţii a doua de campionat, noi jucăm oricând”, a spus Borcea. Ultimul cuvânt aparţine vicepreşedintelui LPF. „În primul rând, pe noi, conducerile cluburilor, trebuie să ne anunţe dacă doresc amânarea returului. Până acum nu a făcut-o nimeni. Probabil luni, în Comitetul Executiv, vom decide”, a declarat oficialul.
BGD
BGD
Moderator
Moderator

masculin Numarul mesajelor : 34
Varsta : 30
WaRN :
Se amână campionatul? Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Se amână campionatul? Right_bar_bleue

Data de inscriere : 20/02/2009

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum